Historie předválečná
Před 90. lety dne 2. prosince 1912 se konala 1. výborová schůze Tělocvičné jednoty Sokola Kácov v místnosti pohostinství „U Růžičků“ na náměstí, kde bylo schváleno konání I.valné hromady.
Na této valné hromadě byli dne 8.12.1912 zvoleni do představenstva a výboru tito zástupci:
Představenstvo:
- Starosta: br. Antonín Bendl (starosta obce)
- Náměstek starosty: br. Antonín Jakoubek (krejčí)
- Jednatel: br. Václav Němec (učitel)
- Pokladník: br. Vojtěch Smutný (materialista)
- Náčelník: br. Jindřich Kadleček (hodinář)
- br. Bohumil Havránek (obvodní lékař)
- br. Jan Veinštábl (krejčí)
- br. František Železný (truhlář)
- br. František Lehký (učitel z Holšic)
- br. Josef Děkanovský (řezník)
- br. Josef Pařízek (pomocný kovář)
- br. František Johanys (pekař)
- br. František Přenosil (obuvník)
- br. Robert Jindřich (dúchodce)
Zároveň bylo stanoveno, že každý (ať činný nebo přispívající) člen zaplatí 1 Kčs, příspěvek ČOS 1 Kč a měsíční příspěvek 40 haléřů.
V dubnu 1913 bylo naší jednotě doporučeno Středočeskou župou z Prahy, abychom se přihlásili k župě Kolín, jako územně bližší. První členská schůze se konala ve spolkové místnosti „U Růžičků“ dne 12.října 1913. Stav členské základny čítal celkem 60 členů. (17 činných, 43 přispívajících). K vybavení cvičební místnosti bylo zakoupeno od firmy VINDÝŠ a spol. z Radotína tělocvičné nářadí v celkové hodnotě 920,- Kč a od br.Filipa objednány 2 žíněnky za 80,- Kč. V tomto období probíhají cvičení prostná, pořadová, na nářadí a různé hry.
Přichází rok 1916, kdy byla Česká obec sokolská rozpuštěna z důvodu I.světové války. Sokolská jednota Kácov předává svoje tělocvičné nářadí i soukromé jmění obci kácovské.
Teprve ke konci roku 1918 se schází opět výbor Sokola k I.řádné schůzi a tím se znovu obnovuje sokolská činnost v Kácově. První zpráva o získání staveniště pro budovu sokolovny byla v roce 1919.
O čtyři roky později v roce 1923 je ustaven stavební odbor k výstavbě sokolovny z budovy bývalého špýcharu. Stavební odbor rozhodl o třech etapách a to na dobu příprav, na dobu stavby a na dobu dokončení. Slavnostní otevření sokolovny se uskutečnilo v roce 1928. Výdaje na stavbu činily 146 240,- Kčs. Slavnostnímu otevření předcházelo vystoupení cvičenců všech složek Sokola i cvičících z jednot Uhlířsko-Janovických na zámeckém dvoře.
V průběhu let 1928 až 1941 probíhalo pravidelně cvičení, vyvíjela se činnost dramatického, biografického a tenisového odboru a rovněž společenský život byl zpestřen konáním sokolských plesů a šibřinek.
Historie po roce 1945
První poválečná výborová schůze Tělocvičné jednoty Sokol se konala dne 29.května 1945. Schůzi svolal na pokyn ČOS starosta jednoty bratr Pařízek.
35. výročí jednoty bylo vzpomenuto v roce 1947, kdy byla uspořádána kulturní besídka, kde se oživily vzpomínky z historie jednoty, jejího začátku a založení. Smíšený sbor zazpíval některé národní písně.
Po roce 1948, kdy byl Sokol rozpuštěn až do roku 1992, byla sokolská jednota začleněna do svazku Československé tělesné výchovy. V těchto letech se cvičilo v sokolovně.
V roce 1965 započal turnaj „O štít Kácova“ v odbíjené mužů, který se hraje doposud. Obnovila se činnost oddílu kopané a oddílu stolního tenisu.