Samotný zámek je rozlehlá obdélníková budova. Od severu z nádvoří je jednopatrová, při pohledu od řeky pak třípatrová. Valbovou střechou proniká úzký dlouhý nástavbový světlík, procházející všemi patry a osvětlující halu i arkády. Tento prvek vytváří typickou siluetu kácovského zámku. Odborné zdroje uvádí, že se jedná o větší obdobu známého ratibořického zámku. Velká většina místností má ploché stropy, schodiště je dvouramenné a na ně navazují chodby, ze kterých je možné vstoupit do většiny zámeckých místností. Sklepy jsou valeně klenuté. Po stranách zámku stojí dvě čtvercové široké věže, jejichž zdivo nepřevyšuje stavbu zámku a které jsou kryté vysokými cibulemi s lucernou. Tvary těchto luceren se drobně měnily podle jednotlivých přestaveb.
Nesymetrické rozložení okenních otvorů a nepravidelná vnitřní dispozice je doplněna slepými malbami oken s figurami pánů a dam v rokokových kostýmech. Tyto postavy vyhlížejí nebo se vyklánějí z oken, jakoby kontrolovaly aktivity v okolí zámku. Malovaných oken s figurální výzdobou tvořících iluzi čilého pohybu v zámku je celkem jedenáct a chybí pouze na jižním bloku u věže.
Odborný památkový popis Národního památkového ústavu v Praze uvádí tyto prvky:
vstupní dvorní fasáda má střední zvýrazněný risalit v šíři 3 okenních os, ukončený trojúhelníkovým štítem, vyplněný páskovým štukovým ornamentem. Člení ji zdvojené nárožní lizény a má 17 okenních os (včetně risalitu).
ve střední ose se nachází vstupní portál s oválným nadsvětlíkem.
okna v patře mají štukové rámy a v supraportách kartuše.
hlavní římsa je fabionová.
v levé nárožní věži se nachází místnost s alegorickou malbou ve štukovém rámu.
v pravém rohu byla původně umístěna kaple se štukami, dnes je vložen nový strop.
západní stěnu vstupního zámeckého dvora uzavírá zděná jednopatrová chodba celkem o jedenácti osách, krytá sedlovou taškovou střechou. Její přízemí, v části zámeckého dvora značně převýšené, člení na nárožích ploché lizénové rámování ve dvě pole s vloženými okny v malovaných rámech, zbylých sedm os člení slepé arkády, z nichž 2 tvoří průjezd do přilehlého hospodářského dvora.
patro, oddělené malovanou kordonovou římsou, člení lizénové rámy a fabionová hlavní římsa
(Vysvětlivky: rizalit = předsunutá část průčelí stavby po celé její délce, lizéna = svislý plochý výstupek na čelní straně budovy bez hlavice a patky.)
S okenními osami zámku se často potýkají realističtí umělci - malíři, jejich umělecké zobrazení se často co do počtu oken výrazně rozchází se skutečností.
Nad vchodem do zámku je oválná kartuš se sasko-lauenburským erbem, rodovým znakem stavitelky zámku.
Od náměstí je zámecký komplex oddělen prostou zdí s branou. V této podobě se zámek zachoval prakticky dodnes.
Prostory zámku jsou dodnes využívány účelově jako byty, nebytové prostory pak pro řemeslnické účely, apod.
zpracoval: dr. František Procházka; foto: Daniel Korol