Právo užívat pečeť dostávala města od panovníka nebo od vrchnosti. Města mívala ve znaku symbol vrchnosti, což znamenalo, že dané město je jejím majetkem a stojí pod její ochranou. Takovým znamením je ve znaku Kácova jetelový trojlístek se zlatým řapíkem z přilby v rodinném znaku Čejků z Olbramovic. Městské pečetě mají starší původ než městské znaky, které vznikaly z vojenských a reprezentačních důvodů později. Města potřebovala pečeť - potvrzovala tak už ve svých počátcích právně ověřené a stvrzené písemnosti. Jako privilegium získávala města právo pečetit barevným voskem, zpravidla červeným nebo zeleným.
Pečetě jsou historickým dokladem, že místo bylo městem nebo městečkem.
Převážná většina měst získávala dvě pečetě:
Větší pečeť se nazývala SIGILLIUM MAIUS a byla určena pro důležité listiny. Tato je v případě Kácova popsána takto: Větší kruhovitá pečeť o průměru 43 mm, v jejíž střední části je štít s hlavou sv. Jana Křtitele na míse a dvěma složenými orlími křídly, ale bez jetelového trojlístku. Opis je český a zní:
* PECZET * MIESTEZKA .CACOWA.NA SAZAWAV.
Menší pečeť se nazývala SIGILLIUM MENOR a používala se pro běžnou potřebu. Tato je v případě Kácova popsána takto:
Menší pečeť je o průmětu 26 mm, se stejným znakem a opisem:
PECET MESTCZKA KACOWA. NA SAZAWAV.18.
Podle hospodářského stavu v dané době se pečetě vyráběly ze stříbra, bronzu nebo mosazi, v chudších obdobích pak i ze železa. Datum, kdy byla pečeť Kácovu udělena není známo. Víme ale, že v15. století města běžně kladla na svou velkou pečeť obraz svého znaku. Důvodem této situace je požár, který v r. 15. července 1688 zachvátil při bouři městečko a kdy shořelo zcela 10 domů. Vyhořel i dům Adama Řepy, tehdejšího primase, který měl doma v pokladně pamětní knihy a obecní věci.
V r. 1709 pak byli kácovští vyzváni, aby doložili svá práva. Museli tak předložit mnohé listiny a podat mnohá právně platná svědectví, a to za nemalých obětí. Následně pak potřebná povolení od královských místodržících obdrželi, a to 15. 5. 1709. Proto pro budoucí potomky na nově získané listiny vepsali:
„V opatření tak dle toho hleďte potomci pokračovati, aby co jsme těžce dobyli, vy to neopatrně nerozbili!“
Literatura:
- ČAREK, J.: Městské znaky v českých zemích. Praha, Academia 1985. 451 s.
- LIŠKA, K., PŘIBYL, A. Znaky a pečetě středočeských měst. Praha, Středočeské nakl. a knih. 1975. 209 s.
- SVOBODA, Gustav V.: Kácov (I. Část). Sborník historického kroužku XI, 1910, číslo 1.- 2, s. 17 – 34.
- SVOBODA, Gustav V.: Kácov (II. Část). Sborník historického kroužku XI, 1910, číslo 3. -4., s. 149 – 164.
zpracoval: dr. František Procházka